Vernisáž a módní přehlídka jablonecké bižuterie

Typ akce: Akce
Cena: 1490 Kč
Konání:24. 11. 2023 18:00

Vernisáž a módní přehlídka jablonecké bižuterie

Zveme vás na slavnostní vernisáž výstavy Skleněná šatna, která bude spojena s módní přehlídkou 30 modelů a malým občerstvením


V ceně vstupenky je vstup na výstavu na půdě, vstup na módní přehlídku a malé občerstvení. Pozor, máme velmi omezené prostory, kupujte proto vstupenky v předstihu. 

 

Jablonecká bižuterie patří mezi rodinné stříbro a po generace se pyšní sloganem „ Zdobíme ženy celého světa“. Stala se běžným a dostupným módním doplňkem. Není proto divu, že se ve 20. létech minulého století začal rozvíjet fenomén módních přehlídek a prezentací oblečení s doplňkem.

Módní přehlídky mají v Jablonci nad Nisou tradici od roku 1959, kdy se konala první celostátní výstava československé bižuterie. První mezinárodní výstava se konala v roce 1965 na novém výstavišti v centru města a měla udivující návštěvnost 365000 osob. Módní přehlídky se staly trvalou součástí doprovodného programu a měly vysokou uměleckou i prezentační úroveň.

Následně se ujala  organizace módních přehlídek exportní společnost Jablonex, která vytvořila nový koncept, který vycházel z potřeb marketingu na významných trzích. Do tvorby modelů zapojil známé oděvní designéry jako např. Josefa Ťapťucha, salon E.Danielly, Beatu Rajskou a další. Bižuterní doplňky vytvořili přední designérky a designéři výrobců podvedením Jiřího Šebesty. Tak vznikl unikátní koncept, který ocenili zákazníci po celém světě , např. v USA, Kanadě, Velké Británii, Ćíně, Indii, Rusku, Thajsku a v mnoha dalších zemích celé Evropy. Tyto módní přehlídky se velmi často podílely na prezentaci České republiky na různých státních prezentačních akcích v ČR i v zahraničí.

V roce2009 zanikl holding Jablonex Group a změna výrobní a obchodní struktury průmyslu a sebou přinesla i potřebu najit vhodný marketingový nástroj prezentace středních a malých firem. Této role se ujal Svaz výrobců skla a bižuterie v roce 2010 a vytvořil módní přehlídku „ Made in Jablonec“. Základním principem její tvorby je spolupráce módních salónů, oděvních škol, bižuterních firem, uměleckých škol a designérů. Svaz stanoví roční téma, např letošní„ Dotek budoucnosti“ a k tomu se dohodou vytvoří přibližně 20 týmů ve složení tvůrce oděvu/tvůrce doplňku. Tvůrci mají přitom volnou ruku, jsou vázáni pouze stanoveným tématem. Výsledkem je přes 60 modelů, které jsou součástí velké módní přehlídky. Premiéra se koná vždy v lednu v Jablonci nad Nisou a svaz přehlídku provozuje po celý rok na různých prezentačních akcích doma i v cizině. 

Za 12 let tak bylo vytvořeno více než 700 unikátních modelů, které prokázaly umění i vysokou řemeslnou úroveň jejich tvůrců. Svaz oceňuje aktivitu i účast odborných a uměleckých škol, které tím dostávají příležitost dostat studenty do světa módy