Bájní tvorové a exotické země očima učenců 16.stol.

Typ akce: Přednášky
Cena: 200 Kč
Konání:16. 05. 2024 17:00

Bájní tvorové a exotické země očima učenců 16.stol.

Věřili lidé 16.stol. na draky? Jak si představovali obyvatele Afriky nebo Ameriky? Dobové tištěné letáky přinášely senzační zprávy a podněcovaly fantazii. Jak to bylo doopravdy nám představí historička Kateřina Pražáková


Bájní tvorové a exotické země očima učenců 16. století

 

Rozvoj vědy icestování vedl v renesanci stále častěji k otázkám, jak skutečněvypadají vzdálené kraje. Protože už nepostačovaly odpovědi ze středověkýchbestiářů, začali různí učenci i cestovatelé sepisovat odborné publikace,v nichž se snažili zodpovědět otázky, jestli vůbec existují draci nebogryfové, jak vypadají lidé ve středu Afriky, která úchvatná bohatství skrývajíříše v Americe nebo zda roh jednorožce opravdu ochrání před každým jedem.

Pro České království měla obrovský význam zvláště obsáhlá encyklopedie,kterou sepsal Sebastian Münster. Už v roce 1554 ji Zikmund z Púchovapřeložil do češtiny a záhy se stala oblíbenou četbou na mnoha šlechtickýchdvorech, rožmberský nevyjímaje. Určitý protipól tohoto vědeckého dílapředstavovaly tištěné letáky, jejichž autoři se zaměřovali na senzační zprávy.Proto rádi podpořili představu o fantastických zvláštnostech obyvatel dálnýchzemí a divných bestiích, které je možné potkat.